Huysuz Eşek İle Sevimli Tavşan MasalıBir zamanlar, ormanda yaşayan özgür bir eşek vardı. Eşek, diğer hayvanlara karşı hep hırçın davranırdı ve diğer hayvanlar da ondan uzak dururlardı. Bir gün, ormanda gezerken yolda yaralı bir tavşan gördü. Tavşan acı içinde kıvranıyordu ve yardıma ihtiyacı vardı.

Eşek, tavşanın yanına gitti ve onun durumunu gördüğünde tavşanın acısını hissetti. Tavşanın ayağına oldukça büyük bir diken batmıştı. Empati yaparak, tavşanın ne hissettiğini anladı ve onun acısını hafifletmek için ne yapabileceğini düşündü. Önce dikeni dikkatlice tavşanın ayağının altından çıkardı.

Eşek daha sonra yürüyebilecek durumda olmayan tavşanı kendi sırtına aldı ve onu tedavi etmesi için, hazırladığı şifalı otlarla ormanda yaşayan hayvanlara yardım eden kaplumbağanın yanına götürdü. Kaplumbağa hazırladığı şifalı bitki karışımıyla kısa bir süre içinde tavşanı tedavi etti. Tavşan artık rahatlıkla yürüyebiliyordu.

Tamamen iyileşen tavşan, eşeğin kendisine yardım etmesinden dolayı çok mutlu oldu ve teşekkür etmek için ona bir hediye götürdü. Eşek, tavşanın hediyesini teşekkür ederek aldı ve o günden sonra tavşanla iyi bir dost oldu.

Artık eşek diğer hayvanlara karşı daha empatik davranıyordu. Her zaman başkalarının ne hissettiğini anlamak ve onlara yardım etmek istiyordu. Diğer hayvanlar da eşeğin değişen davranışlarını fark ettiler ve onunla arkadaş olmaya başladılar.

Eşek iyilik yapmanın kendisini çok mutlu ettiğini ve iyi hissetmesine neden olduğunu anlamıştı. Çünkü başkalarının acısını hissedebilmek ve başkalarına yardım etmek çok güzel bir duyguydu. Aksi huylarından vazgeçen eşek, ömrünün sonuna kadar iyi biri olarak yaşamaya karar verdi ve öyle de yaptı.

Kaynak: https://uykumasali.com/

Yorumlar

Popüler Yayınlar